 W związku z wejściem w życie od 20 listopada 2015 r. nowelizacji prawa autorskie w zakresie szkół i bibliotek - ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1639) - należy zapoznać się z zakresem wprowadzonych zmian i praktycznymi aspektami ich stosowania.
Szkolenie przeznaczone jest dla bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Szkolenie zamknięte
Szkolenie realizowane na zamówienie biblioteki. W szkoleniu uczestniczą tylko osoby wskazane przez zamawiającego.
Zaletą szkolenia jest:
- możliwość ustalenia miejsca i terminu (to Państwo ustalacie miejsce i termin),
- możliwość dostosowania programu do szczegółowych potrzeb określonej grupy odbiorców,
- koszt - w przeliczeniu na uczestnika jest on zawsze istotnie niższy niż w przypadku szkoleń otwartych.
Ramowy program szkolenia
Szczegółowy program zostanie ustalony w porozumieniu z zamawiającym. 1. Prawo autorskie w bibliotekach (szkolnych, pedagogicznych, publicznych) - wykaz i omówienie zmian
1.1 Nowe zasady udostępniania i zwielokrotniania utworów i przedmiotów praw pokrewnych przez biblioteki (tzw. przywilej biblioteczny)
Od 20 listopada 2015 r. obowiązują nowe zasady wypożyczania i zwielokrotniania utworów przez biblioteki: - wprowadzono definicje „instytucji oświatowych”, - „nieodpłatne udostępnienie” zbiorów zastąpiono pojęciem „użyczenie”, - wprowadzono zakaz osiągania pośrednio i bezpośrednio korzyści majątkowych przez biblioteki, - umożliwiono sporządzanie kopii elektronicznych zbiorów,- uszczegółowiono zakres zwielokrotniania zbiorów w celu uzupełnienia, zachowania lub ich ochrony, - przyznano bibliotekom możliwość digitalizacji utworów, które nie zostały wcześniej za zgodą twórcy w jakikolwiek sposób udostępnione publicznie (np. rękopisów, które zostały odnalezione dopiero po śmierci twórcy), - umożliwiono pośrednio udostępnianie materiałów online.
1.2 Nowe zasady korzystania z utworów i ich zwielokrotniania przez instytucje oświatowe (przede wszystkim prze szkoły, biblioteki szkolne i publiczne - tzw. użytek szkolny) - wykaz i omówienie zmian
Od 20 listopada 2015 r. obowiązują nowe zasady korzystania z utworów w szkole/bibliotece – wprowadzono definicje instytucji oświatowych, zrewidowano cel dydaktyczny oraz rozszerzono zakres zwielokrotniania utworów na potrzeby szkoły/biblioteki.
2. Opłaty za wypożyczenia zbiorów - zasady określania i wypłaty wynagrodzenia za użyczanie utworów przez biblioteki publiczne
Biblioteka szkolna i pedagogiczna nie jest biblioteką publiczną, ale warto poznać przynajmniej ogólny mechanizm działa w takim przypadku.
Od 20 listopada 2015 r. wprowadzono nową instytucję public lending right jako osobne wynagrodzenie dla twórców, wiążąc ją ściśle z korzystaniem z utworów na podstawie dozwolonego użytku publicznego, który polega na użyczaniu przez biblioteki publiczne egzemplarzy utworów wyrażonych słowem, powstałych lub opublikowanych w formie drukowanej w języku polskim.
3. Utwory osierocone – definicja, zasady korzystania i zwielokrotniania przez biblioteki (szkolne, pedagogiczne, publiczne)
Od 20 listopada 2015 r. wprowadzono nowe regulacje w zakresie postępowania z utworami osieroconymi.
Przepisy określają: - kategorie podmiotów mogących korzystać z dzieł osieroconych na podstawie dozwolonego użytku, - pola eksploatacji, na których może odbywać się korzystanie z dzieł osieroconych, - cele, w jakich może odbywać się korzystanie z utworów osieroconych przez uprawnione instytucje, - kategorie i rodzaje dzieł osieroconych, których może dotyczyć korzystanie na podstawie dozwolonego użytku.
4. Utwory niedostępne w obrocie handlowym (tzw. utwory out-of-commerce) – definicja, zasady korzystania przez biblioteki (szkolne, pedagogiczne, publiczne)
Od 20 listopada 2015 r. wprowadzono nowe regulacje w zakresie postępowania z utworami niedostępnymi w handlu. Przepisy określają:- kategorie podmiotów, mogących korzystać z utworów niedostępnych w obrocie handlowym na podstawie procedury przewidzianej ustawą,- pola eksploatacji, na których może odbywać się korzystanie z dzieł niedostępnych w obrocie handlowym na podstawie umowy zawartej z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi,- definicję i rodzaje dzieł niedostępnych w obrocie handlowym, których może dotyczyć korzystanie na podstawie przewidzianej ustawą procedury, oraz wyłączenia dotyczące tłumaczeń utworów na język polski.
5. Prawo autorskie a prawo cytatu - wykaz i omówienie zmian (w jaki sposób prawidłowo zamieszczać cudze utwory w przygotowywanych materiałach, np. prezentacjach PP, publikacjach, książkach, artykułach, filmach, występach, itd.)
Od 20 listopada 2015 r. obowiązują nowe zasady cytowania cudzych utworów – cytat został rozszerzony, wprowadzono korzystanie z utworów w celu parodii, karykatury lub pastiszu, zezwolono na incydentalne i niezamierzone włączenie utworu do innego materiału.
6. Wykonywanie i odtwarzanie utworów na imprezach organizowanych przez biblioteki (szkolne, pedagogiczne, publiczne) - wykaz i omówienie zmian (o czy pamiętać, czy trzeba zgłaszać się do ZAiKS-u, czy można odtwarzać muzykę z płyt prywatnych, itp.)
Od 20 listopada 2015 r. obowiązują nowe zasady odtwarzania i wykonywania utworów na imprezach organizowanych przez instytucje oświatowe – zostały one rozszerzone o bezpłatne odtwarzanie publiczne na tych imprezach.
7. Organizacja i promocja wystaw - wykaz i omówienie zmian
Od 20 listopada 2015 r. wolno korzystać z utworów w celu reklamy publicznie dostępnej wystawy. Korzystanie to dotyczy w szczególności publicznie dostępnych wystaw w salach wystawowych i obejmuje korzystanie z utworów w ogłoszeniach, katalogach i innych materiałach rozpowszechnianych dla promocji wystawy oraz wystawienie lub inne udostępnianie egzemplarzy utworów dla tych celów.
8. Czas ochrony utworów i praw pokrewnych – wykaz i omówienie zmian
Od 1 sierpnia 2015 r. ujednolicono sposób obliczania czasu ochrony autorskich praw majątkowych do utworu muzycznego ze słowami oraz wydłużono czas ochrony praw pokrewnych (praw do artystycznych wykonań i do fonogramów) z 50 do 70 lat od momentu publikacji lub rozpowszechnienia w inny sposób przedmiotów tych praw oraz zapewnienie artystom wykonawcom odpowiedniej ochrony ich praw przez cały okres ich życia.
Metoda pracy
- interaktywny wykład
- prezentacja PP
- przykłady z orzecznictwa
- case study - rozwiązywanie problemów praktycznych
Czas
4 godziny
Materiały szkoleniowe
- „Poradnik stosowania prawa autorskiego w bibliotekach po nowelizacji z 20 listopada 2015 r.” (omówienie wszystkich poruszanych na szkoleniu zagadnień)
Koszt
Koszt szkolenia ustalany jest indywidualnie i obejmuje:
- opracowanie szkolenia,
- materiały szkoleniowe,
- konsultacje z wykładowcą w czasie szkolenia,
- dojazd prelegenta.
Prelegent
Dariusz Skrzyński
e-mail: dariusz.skrzynski@eduprawnik.pl tel.: 604-499-975
|